کشورهای تولیدکننده قهوه

مزایای قهوه

کشورهای تولیدکننده قهوه

۱- آمریکای شمالی هاوایی و آمریکای مرکزی.

مکزیک یکی از بزرگترین تولیدکنندگان قهوه در دنیاست. بیشتر قهوه مکزیکی مزه تندوتیز(ترش) دارد.

۲- آمریکای جنوبی: کلمبیا و برزیل.

برزیل هم یکی از بزرگترین تولیدکنندگان قهوه در دنیاست.

در ادامه فهرستی از ۱۰ کشور بزرگ تولید کننده قهوه ارائه می‌شود:

۱برزیل
یک سوم قهوه جهان در این کشور تولید می‌شود. Arabica، ‌گونه‌ایی است که عمدتاً در برزیل تولید می‌شود. قهوه‌های تولید شده در این کشور معمولاً به صورت خشک فرآوری می‌شوند.

۲ویتنام
ویتنام دومین کشور تولید کننده قهوه، توانست با افزایش تولید خود از اندونزی و کلمبیا پیشی بگیرد. این کشور ۱۴٫۳ درصد از تولید قهوه جهان را به عهده دارد. قهوه Robusta عمدتاً در این کشور می‌روید.
۳اندونزی
گونه‌های Canephor و Arabica از گونه‌های متفاوت قهوه در حال رشد در این کشور هستند. Arabica با کیفیت‌ترین قهوه تولید شده در این کشور است.
۴کلمبیا
کلمبیا که در حال حاضر در جایگاه چهارم این فهرست قرار دارد، قهوه‌ایی بسیار ملایم و با طعم و بو عالی تولید می‌کند. با وجودیکه قهوه از اوایل قرن ۱۸ در کلمبیا تولید می‌شود، اما از اواخر قرن ۱۹، صادرات آن آغاز شد.
۵هند
ایالت‌های جنوب هند، از جمله کارناتاکا، تامیل نادو و کرلا، مسئول تولید قهوه این کشور هستند. ایالت کارناتاکا به تنهایی ۵۳ درصد قهوه کشور را تولید می‌کند. قهوه این کشور به جای رشد در زیر نور خورشید، در سایه رشد می‌کند. ۸۰ درصد قهوه تولید شده در هند به کشورهای دیگر صادر می‌شود.
۶اتیوپی
این باور وجود دارد که قهوه در قرن ۹ در اتیوپی کشت می‌شد. اتیوپی بزرگ‌ترین تولید کننده قهوه در کل قاره آفریقا است. در حدود نیمی از قهوه تولید شده در این کشور، در داخل مصرف شده و بقیه صادر می‌شود.
۷پرو
قهوه کشت شده در پرو، به خاطر ارگانیک بودنش، منحصر به فرد است. صنعت قهوه پرو، بزرگ‌ترین منبع اشتغال زایی این کشور به شمار می‌آید. این کشور در آمریکای جنوبی سومین صادر کننده بزرگ قهوه است.
۸گوآتمالا
گفته می‌شود که بهترین قهوه دنیا در گوآتمالا تولید می‌شود. Coban و Antigua معروف‌ترین گونه قهوه تولید شده در این کشور است. دما و شرایط اقلیمی، از دلایل اصلی رشد خوب قهوه در این کشور است.
۹مکزیک
نواحی ساحلی مکزیک، محل کشت قهوه هستند. گفته می‌شود که قهوه از اواخر قرن ۱۸وارد این کشور شد و از آن پس، به عنوان مهمترین محصول تلقی می‌شود.
۱۰هندوراس
به دلیل شرایط ضعیف اقتصادی این کشور، امکان صادرات آن به سایر کشورها وجود ندارد و از این رو تمام قهوه تولیدی در داخل مصرف می‌شود. اقتصاد این کشور به شدت وابسته به کشت قهوه و تعداد افراد شاغل در این حوزه است.