لیلا قنبری در مسابقات باریستا

لیلا قنبری قهرمان مسابقات باریستای 2014

لیلا قنبری دختری ایرانی تبار است که در سالهای گذشته ارتباط خود را با ریشه هایش حفظ کرده است و حامی و الهام بخش باریستاهای جوان ایرانی بوده است.

او از شش سالگی در کافه پدرش ( علی قنبری ) واقع در خیابان گیلاس امریکا ارتباط خود را با قهوه و کافه آغاز کرد. قهوه‌خانه خیابان گیلاس کافی‌شاپی زنجیره‌ای با بیش از ۱۰ شعبه در سیاتل آمریکاست . لیلا قنبری باریستا ایرانی تبار مقیم آمریکا در مسابقات ٢٠١۴ قهرمانی باریستا ایالات متحده آمریکا مقام نخست را کسب کرد و نماینده آمریکا در مسابقات جهانی باریستا WBC خواهد بود این در حالی است که آمریکا مدافع عنوان قهرمانی است.
مسابقات جهانی باریستا (world barista championship) معتبرترین رویداد رقابتی قهوه در جهان است، این رویداد از سال ٢٠٠٠ همه ساله توسط موسسه رویدادهای جهانی قهوه world coffee event برگزار می‌شود. تمرکز این مسابقات روی بهترین بودن در زمینه قهوه، افزایش مهارت‌های باریستا‌ها و تعامل با مخاطبان جهانی توسط یک مسابقه بین المللی است.
هر ساله در این مسابقات بیش از ۵۰ باریستا از کشورهای مختلف معرفی می‌شوند که هر کدام ۴ اسپرسو، ۴ کاپوچینو و ۴ نوشیدنی ابتکاری خود را با استاندارد‌های بالا و دقیق در ۱۵ دقیقه ارائه می‌دهند.

او در سفری همراه پدرش علی قنبری به ایران با باریستاهای مشتاق فراگیری ایران آشنا می‌شود. این آشنایی شروع ارتباطی عمیق میان او و باریستاهای جوان ایرانی می‌شود و سرآغاز شکل‌گیری جریانی به نام انجمن باریستا ایران IBG با هدف توسعه دانش و مهارت های متخصصین قهوه ایرانی و فراهم شدن شرایط عضویت ایران در WBC و راهیابی نماینده ایران به مسابقات جهانی.

لیلا و پدرش علی قنبری هم اکنون عضو هیات موسس انجمن باریستاهای ایران هستند و لیلا نماینده این انجمن در مجامع بین المللی است. لیلا از تجربه و تاثیر ارتباطش با باریستاهای ایرانی چنین یاد می کند:

” من طرفدار پر و پا قرص حرکت‌های جمعی‌ام. حقیقتاً تا حد زیادی خودم را وقف جامعه‌ی قهوه‌ی سیاتل و کلاً جامعه‌ی باریستاها کرده‌ام. این نوع فعالیت‌ها برایم رضایت‌ بخش‌اند و در ازایشان خیلی چیزها به دست می‌آورم. در رابطه با ایران احساسم این بود که باید همین میزان توجه را هم به جامعه‌ی باریستاهای ایرانی بذل کنم. وقتی صحبت از ایران می‌شود پای میراث، هم‌ وطن‌ها و خانواده‌ام به میان می‌آید. من دلم می‌خواست شاهد موفقیت این آدم‌ها باشم. تنها چیزی که نیاز داشتند این بود که یک نفر به آن‌ها ایمان داشته باشد و حمایت‌شان کند. واقعاً اشتیاقشان تحسین‌ برانگیز است. فقط به یک هُل کوچولو نیاز داشتند. آن‌ها موفقیت مرا به مثابه موفقیت خودشان می‌دانند و این حس خیلی خوبی به من می‌دهد.”

این روزها به شنیدن خبر موفقیت ایرانیان مقیم خارج عادت کرده ایم، اما موفقیت لیلا قنبری برای جامعه نوپای باریستا ایران و صنعت قهوه دوباره سربرآورده سرزمین‌مان مفهوم ویژه‌ای دارد؛ حمایت‌ها و الهام‌های لیلا برای باریستاهای ایرانی از یکسو و موفقیت یک دختر جوان ایرانی تبار در سطحی بالا از رقابت‌های شغلی که عده‌ای آن را حرفه‌ای مردانه می‌دانند از سوی دیگر ارزش این رویداد را دو چندان می‌کند.

لیلا قنبری باریستر ایرانی تبار

 


Comments are Closed