کافه لاته

کافه لاته

کافه لاته (به ایتالیایی: caffè e latte)  یکی دیگر از نوشیدنی های قهوه که بر پایه اسپرسو تهیه می شود. کافه لاته ترکیبی از اسپرسو و شیر بخار پز شده  و فوم شیر است که یک سوم آن را اسپرسو و دو سوم دیگر را نیز شیر تشکیل داده است. لاته Latte  در لغت به معنای شیر است و اکثر مردم فکر می کنند این قهوه اختراع ایتالیایی هاست. اما در حقیقت کافه لاته اختراع امریکایی هاست چون کاپوچینو طعم تلخی داشت آنها با اضافه کردن مقدار بیشتری شیر این نوشیدنی را اختراع کردند.

تفاوت کافه لاته و کاپوچینو

تفاوت این دو نوشیدنی در نسبت قهوه به شیر در آن است، در کاپوچینو به مقدار مساوی از قهوه و شیر استفاده میکنند اما در کافه لاته مقدار شیر به دوسوم افزایش یافته است. در کاپوچینو حتما باید از قهوه اسپرسو استفاده کرد اما در لاته اجباری برای استفاده از قهوه نیست.دیگر آن که کف شیری که در کافه لاته موجود است حدود ۱۲ میلی متر است ولی در کاپوچینو کف شیر حدود ۲ سانتی متر است.
قهوه و شیر بخشی از آشپزی اروپا در قرن ۱۷ بوده است. اسپرسو و کافه لاته جزیی از چیزهایی است که در یک صبحانه سنتی یافت می شود.

مواد لازم برای تهیه  کافه لاته:

اسپرسو که قبلا در اینجا توضیح دادیم.
شیر ۲% چربی و یا بدون چربی
پودر کاکائو برای تزئین
لیوان شیشه ای بلند با گنجایش ۲۴۰ یا ۳۰۰ میلی لیتر

طرز تهیه کافه لاته :

۱- به وسیله دستگاه اسپرسو یک شات اسپرسو داخل فنجان یا لیوان شیشه ای بریزید.
۲- برای تهیه فوم شیر به صورت دستی میتوانید شیر را در یک شیشه استوانه ای بریزید ( مثل شیشه مربا ) به طوری که حداکثر نصف شیشه پرشود و حدود ۳۰ ثانیه به شدت آن را تکان دهید تا کف کند و سپس در ظرف را برداشته و حدود ۳۰ ثانیه آن را داخل مایکروفر قرار دهید.
۳- پس از یک دقیقه که شیر خنک شد و کف شیر بر روی ظرف آمد با قاشق و با آرامی کف شیر را کنار زده و دو سوم دیگر لیوان را از شیر داخل لیوان شیشه ای بریزید. قهوه با شیر داغ مخلوط خواهد شد.
۴- بعد کف های شیر را به آرامی داخل لیوان بریزید
۵- برای تزئین از خامه و پودر کاکائو می توانید استفاده کنید.

 

کافه لاته


Comments are Closed