فرنچ پرس

فرنچ پرس

فرنچ پرس (French Press) دستگاه فرانسوی است که برای دم کردن قهوه فرانسه به کار می رود و در نقاط مختلف دنیا نام های گوناگونی دارد در فرانسه فرنچ پرس را به نام کافی تییر (Cafetière) می شناسند. در ایلات متحده این دستگاه را همان فرنچ پرس یا پرس پات (Press Pot) می نامند همچنین در نیوزلند، استرالیا و آفریقای جنوبی این دستگاه را پلانجر پات (Plunger Pot) می نامند.
برای اولین بار فرنچ پرس را شخصی ایتالیایی به نام آتیلیو کالیمانی (Attilio Calimani) اختراع و به ثبت رساند.

طراحی و اجزای فرنچ پرس

فرنچ پرس ظرفی استوانه ای شکل از جنس شیشه یا پلاستیک است و یک سرپوش پلاستیکی و یک فلز شیب دار که دانه های قهوه را از آب جدا می کند. این دستگاه به صورت مستقیم با شعله در تماس نیست . به دلیل نوع طراحی ای که در قطعات آن به کار رفته قهوه ای غلیظ به همراه روغن غلیظ قهوه روی آن ایجاد می کند.

 

فرنچ پرس

طرز استفاده از فرنچ پرس

۱- برای آسیاب کردن دانه های قهوه توجه داشته باشید که دانه های قهوه نباید ریز باشند و بالعکس ما به قهوه ای نیاز داریم که درشت آسیاب شده است. توصیه ما به شما استفاده از آسیاب دندانه دار است تا قهوه ای با طعم خوشایندی داشته باشیم.
۲- سرپوش و فیلتر را خارج کرده و دانه های قهوه را داخل ظرف بریزید فقط توجه داشته باشید که به ازای ۱۲۰ میلی لیتر آب از ۷ گرم قهوه ( یک قاشق غذاخوری ) قهوه بریزید ( همان طور که می دانید فنجان های قهوه حدود ۱۵۰ تا ۲۴۰ میلی لیتر گنجایش دارند ) پس بسته به اندازه تعداد فنجان های قهوه ای که نیاز دارید مواد داخل ظرف بریزید.
۳- آب را در کتری یا ظرف مورد نظر بریزید و به نقطه جوش که رسید ( ۹۳ درجه ) آن را از روی حرارت بردارید ( توصیه ما به شما استفاده از کتری برقی است برای راجتی کارتان ) و آب را داخل فرنچ پرس بریزید و در حین ریختن آب ظرف راتکان دهید تا دانه های قهوه کاملا با آب مخلوط شوند و میبینید که با ریختن آب روی دانه های قهوه کفی بر روی ظرف تشکیل می شود که به آن شکوفه می گویند.
۴- ۴ دقیقه زمان نیاز داریم برای تهیه قهوه ، بعد از گذشت ۱ دقیقه با یک قاشق دانه های قهوه را به هم بزنید
۵- بعد از گذشت ۴ دقیقه، پرس را آرام به سمت پایین بفشارید تا دانه های قهوه به سمت پایین بروند و این کار را تکرار کنید.
۶- سریعا قهوه را داخل فنجان ریخته و دقت داشته باشید به هیچ عنوان از مواد شوینده برای شستشوی ظرف استفاده نکنید و تنها آن را آب کشی کنید.

« (Previous Post)

Comments are Closed