قهوه سرد یا قهوه گرم ؟

قهوه سرد

برای درست کردن و  نوشیدن یک فنجان قهوه خوش طعم راه های زیادی وجود دارد. اغلب مردم نوشیدن قهوه گرم را به سرد ترجیح می دهند اما در ادامه مطلب با بهره گیری از علم شیمی توضیح خواهیم داد که چرا قهوه سرد از قهوه گرم خوشمزه تر است.
قهوه سرد و گرم هر دو از مواد یکسانی درست می شوند:پودر قهوه و آب اما طعم بسیار متفاوتی دارند.هر قهوه نوشی به راحتی می تواند طعم یک فنجان قهوه گرم دم کشیده با یک فنجان قهوه سرد را  تشخیص دهد .عوامل زیادی در بهتر شدن طعم قهوه تاثیر می گذارند که یکی از مهمترین آن ها روش دم کردن قهوه می باشد، همچنین اینکه دانه های قهوه چگونه روست و سپس آسیاب شده اند در طعم آن تاثیر بسازیی دارد.
قهوه از انواع روغن ها تشکیل شده است، ترکیبات شیمیایی  و اسیدها که در قهوه وجود دارند طی عملیات دم کشیدن از آن خارج شده و به قهوه طعم خوبی می دهند البته  دو نوع روش های دم کردن  قهوه وجود دارد که از لحاظ زمان و دما با هم متفاوت هستند که باعث متفاوت شدن طعم نهایی قهوه می شوند.

روش اول دم کردن با آب داغ می باشد که یکی از رایج تترین روش های دم کردن قهوه است که این قهوه عطر زیاد با طعمی اسیدی و تلخ دارد.

روش دوم آماده سازی سرد می باشد که باریستاها پودر قهوه را در دمای اتاق در آب سرد می خیسانند و با زمان دادن به آن عصاره را از تفاله جدا می کنند و قهوه سرد درست می کنند. نوشیدنی قهوه سرد به خاطر طعم لطیف‌تر، عمیق‌تر و کمتر اسیدی آن به سرعت در دنیا رایج شده است.

از نظر علم شیمی وقتی پودر قهوه با آب مخلوط می شود  طی انجام واکنش های شیمیایی ذرات محلول از پودر قهوه بیرون کشیده می شود و در نتیجه باعث به وجود آمدن قهوه با طعم و عطر مطلوبی می شود.ذرات حل شونده که در قهوه وجود داذند معمولا در دمای بین ۹۰ تا ۹۶ درجه سانتیگردا بهتر حل می شوند و به همین دلیل است که قهوه گرم از قهوه سرد سریع تر آماده می شود اما حل کردن روش مناسبی نیست چون آب داغ باعث می شود کیفیت قهوه پایین تر بیاید و باعث اکسیده شدن آن شود و این عمل می تواند دلیل ترش مزه یا کمی تلخ شدن قهوه باشد. به همین دلیل است که قهوه نوشانی که این گونه طعم ها را دوست ندارند قهوه سرد را ترجیح می دهند.
برای آماده سازی قهوه سرد با یک طعم عالی به زمان زیدادی نیاز داریم همچنین میزان قهوه مورد نیاز  برای تهیه قهوه سرد به نسبت آماده کردن قهوه گرم بیشتر است. بازیستاها معمولا دو برابر میزان قهوه گرم، برای تهیه قهوه سرد از پودر قهوه استفاده می‌کنند تا غلظت مواد محلول را در نوشیدنی نهایی بیشتر کنند، همچنین زمان لازم برای تهیه قهوه سرد از قهوه گرم بیشتر است، به همین دلیل قهوه سرد از قهوه گرم گران تر است.


Comments are Closed