تاثیر قهوه بر سلامت چشم

تاثیر قهوه بر سلامت چشم

اکثر افراد قهوه را از بین برنده خواب و خستگی میشناسند و اکثر عموم گمان میکنند که تنها ماده موجود در قهوه کافئین است این در  حالی است که قهوه دارای ترکیبات مختلفی است و هر یک از این ترکیبات تاثیر متفاوتی روی بدن ما دارند. طی تحقیقات دانشمندان دانشگاه کرنل آنتی اکسیدانی که در قهوه موجود است به نام CGA ماده ای موثر بر روی  شبکیه چشم است. و این ماده تاثیر بسزایی در جلوگیری از نابینایی دارد.
دانه های سبز رنگ قهوه  تنها دارای ۱ درصد کافئین هستند و دارای ۷ تا ۹ درصد دارای Chlorogenic  یا همان CGA   هستند که تاثیر بر روی شکیه چشم دارد . شبکیه از سلول های عصبی زیادی تشکیل شده که مسئول سازماندهی اطلاعات بصری است  و از مهمترین قسمت های بدن از نظر سوخت و ساز می باشد و مصرف اکسیژن آن از مغز هم بیشتر است و به همین دلیل است که احتمال کمبود اکسیژن در آن زیاد است مستعد ابتلا به بیماری هایی همچون رتینوپاتی دیابتی و آب سیاه که همگی میتوانند منجر به کوری شوند می کند. همین دلیل باعث شد که محققان با انجام تحقیقات  به نتیجه تاثیر قهوه بر سلامت چشم رسیدند.
اما در کنار همه اینها باید به این هم توجه داشته باشیم که مصرف زیاد قهوه خوب نیست و طی تحقیقات محققان مصرف زیاد قهوه در آقایان امکان ابتلا به سرطان پروستات را در مردان افزایش می دهد. پس بهتر است در مصرف قهوه حد اعتدال را رعایت کنیم تا هم از مزایای قهوه بهره مند شویم و هم به عوارض آن دچار نشویم.


Comments are Closed