گرانترین قهوه جهان

گرانترین قهوه جهان

کوپی لواک (kopi luwak ) نوعی قهوه است که از دانه های  قهوه موجود در حیوانی به نام لواک تهیه می شود.لواک حیوان باهوش و خوش سلیقه ای که علاقه زیادی به خوردن میوه قهوه دارد این حیوان از رده راسویان به نام گربه زباد ( civet ( است که پس از خوردن دانه های قهوه در سیستم گوارشی خود تغییراتی را ایجاد میکند به این صورت که بخش گوشتی میوه را هضم کرده و دانه های قهوه را بعد از تغییر در ساختار پروتئینی آن ها سالم و دستنخورده به شکل مدفوع دفع میکند .
زیستگاه این حیوان در کشور اندونزی به ویژه سوماترا است که افراد در این مناطق اقدام به پرورش گربه زباد کردند و پس از آن کارگران مزارع به دنبال دانه های دفع شده قهوه میگردند. این دانه ها پس از شستشو، با حرارت بالا بو داده میشوند و به گرانترین قهوه و کم یاب ترین قهوه دنیا تبدیل میشوند. قیمت یک فنجان این قهوه به ۶۰ پوند (۹۷ دلار) می‌رسد.

البته این مورد از جاذبه های توریستی قهوه اندونزی محسوب میشود، هر چند در کشورهایی همچون فیلیپین، تیمور شرقی و ویتنام هم لواک ها در حال خوردن دانه های قهوه و دفع دانه های آن قهوه هستند و بخشی از گردش اقتصادی مردم منطقه از گردش دانه قهوه در معده این جانور حاصل می شود، اما عمده کاپی لواک صادراتی دنیا از همین استانهای سوماترا، جاوا، بالی و سولاسی اندونزی است.

کاپی لواک  گرانترین قهوه جهان پای ثابت همه کافی شاپ های اندونزی

به نظر می رسد دلیل اصلی گران بودن این نوع قهوه بیش از آنکه به طعم و کیفیت آن ربط داشته باشد، به شیوه خاص و منحصر به فرد تهیه اش برمی گردد. سوای این مسائل تبلیغاتی را هم نباید فراموش کرد.


Comments are Closed