تاریخچه قهوه ترک

قهوه ترک

قهوه ترک یا Türk kahvesi روش خاصی برای تهیه نوشیدنی قهوه است. در ترکیه تا سال ۱۹۸۰ قهوه ترک را  به نام همان قهوه می شناختند و قهوه ترک روش سنتی ای است که مردم ترکیه برای تهیه این نوع قهوه به کار بردند. قهوه ترک به نام قهوه یونانی یا قهوه ارمنستانی در بین مردم شناخته می شود  و در مناطق خاورمیانه، شمال آفریقا، ارمنستان، سومالی و کشورهای حوزه بالکان رایج است. قهوه ترک برخلاف نامش در کشورهای سنگاپور ، اندونزی و مالزی کاشته می شود اما از آنجا که طرز تهیه این قهوه اولین بار توسط ترکهای عثمانی ابداع شد ، به قهوه ترک شهرت یافته است.

مردم ترکیه قهوه را در فنجان‌های دسته‌دار نمی‌نوشیدند.ترکیه ای ها از فنجان هایی کوچک و بدون دسته استفاده می کنند و سپس فنجان قهوه را در ظرفی مسی با دسته چوبی قرار می‌دادند.

سنت مردم ترکیه در رابطه با قهوه ترک

قهوه ترک جز آنکه نوشیدنی روزمره مردم ترکیه است تبدیل به بخشی از سنت  ازدواج این کشور شده است به این ترتیب که  در مراسم خواستگاری عروس باید برای خانواده داماد قهوه  آماده کند. عروس در قهوه داماد به جای شکر نمک می ریزد تا داماد را بسنجد و چنانچه داماد قهوه را بدون نارضایتی بنوشد نتیجه این خواهد بود که داماد خوش خلق و صبور است.

این قهوه را در ظرفی مسی به نام  جذوه می جوشانند. مواد لازم برای تیه قهوه ترک  علاوه بر ظرف مسی  یک قاشق چایخوری، آب سرد، قهوه و شکر ( به صورت دلخواه ) است. قاشق چایخوری ترک ها یک سانتی متر طول و نیم سانتی متر عرض دارد . نکته خیلی مهم در تهیه این قهوه  استفاده از آب سرد و صبر و حوصله شماست چون باید قهوه ترک را با شعله ملایم آماده کرد. میتوانید طرز تهیه قهوه ترک را از اینجا بخوانید.

قهوه ترک در بین ایرانی ها طرفداران زیادی دارد شاید دلیل آن وجود شیرینی کمی است که در قهوه ترک موجود است.

 

 


Comments are Closed