مسابقات جهانی باریستا

کافی شاپ

قبل از اینکه به اصل خبر درباره مسابقات جهانی باریستا  بپردازیم باید بدانیم باریستا به چه کسی می گویند .

باریستا کیست ؟

کلمه باریستا در اصل یک لغت ایتالیایی است و باریستا به خانم یا آقایی گفته می شود که در کافی شاپ ها پشت میز کار می کند و نوشیدنی های گرم و سرد مشتریان را تهیه می نماید . اما در آمریکا لغت باریستا به طور خاص برای افرادی به کار می رود که تخصصشان تهیه انواع قهوه است و امروزه اصطلاح باریستا برای کسانی استفاده می شود که تخصص اصلیشان تهیه انواع قهوه است .

باریستا

مسابقات جهانی باریستا  چیست ؟

مسابقات جهانی باریستا که مدت پانزده سال است به صورت دوره ای و سالیانه برگزار می شود ، مسابقه ای است برای تعیین بهترین باریستای دنیا . در مسابقات جهانی باریستا نمایندگانی از بیش از پنجاه کشور جهان شرکت می کنند تا مهارت خود را در تهیه انواع قهوه به نمایش بگذارند و تخصص و تجربه شان را محک بزنند .

مسابقات جهانی باریستا

شرکت کنندگان این مسابقات تنها ۱۵ دقیقه فرصت دارند تا در برابر چشم تماشاچیان و داوران ، ۴ قهوه اسپرسو ، ۴ کاپوچینو و ۴ نوشیدنی اختصاصی برای داوران تهیه نمایند !
برنده هر سال مسابقات باریستا که قهرمان باریستای جهان است ، در طول سالی که به عنوان سفیر باریستای جهان منصوب می شود ، به کشورهای مختلف جهان سفر می کند ، با فرهنگ های متفاوت قهوه نوشی در کشورهای مختلف آشنا می شود ، برای باریستا های علاقمند دوره های آموزشی برگزار می کند .
همچنین قهرمان مسابقات جهانی باریستا در سال ۲۰۱۴ نیز یک خانم ایرانی به نام لیلا قنبری است .
در ایران هم چند سال است که مسابقات باریستا مانند مسابقه باریستایی فیدیلیو و مسابقات کافکس و اخیرا مسابقات ملی باریستا برگزار می شود .
امسال کشور آمریکا میزبان مسابقات جهانی باریستا بود ، اما بزرگترین تفاوتی که مسابقات باریستای امسال با سال قبل داشت ، حضور یک نماینده رسمی از کشور ایران در این مسابقات بود .
مهران محمد نژاد که اولین نماینده رسمی ایران در این مسابقات بود ، از بین ۴۸ شرکت کننده در مقام چهلم و بالاتر از نمایندگان ترکیه و آلمان قرار گرفت وی اکنون اقدام به برگزاری دوره های آموزشی برای مسابقات باریستا نموده و بایدها و نبایدهای شرکت در مسابقات کشوری و جهانی باریستا را به علاقمندان آموزش می دهد .


Comments are Closed